Kredyt firmowy na rozwój działalności – o czym warto pamiętać?

Kredyty bankowe są dziś czymś powszechnym i dla firm i dla osób fizycznych. Różnica polega na warunkach oferowanych różnym podmiotom przez banki. Przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z kredytów inwestycyjnych, których cele szczegółowe są różnorodne, jednak cel ogólny jest jeden: rozwój działalności firmy. Rzadziej firmy finansują swoje inwestycje z zysku z poprzednich lat. Przede wszystkim dlatego, że nie jest on zazwyczaj wystarczająco wysoki, nieraz starcza jedynie na wkład własny do kredytu.

Wybierz kredyt dla Ciebie

Firmowe kredyty generalnie dzieli się na trzy rodzaje: inwestycyjne, o których mówi ten artykuł, obrotowe i gotówkowe. Kredyty obrotowe dla firm działają podobnie, jak limity w koncie dla osób fizycznych. Jeśli dodatkowe pieniądze są niepotrzebne w danym momencie najczęściej brak jest jakichkolwiek kosztów związanych z możliwością wzięcia takiego kredytu. Ale jest to skuteczny sposób na zwalczanie kłopotów z płynnością finansową. A takie kłopoty przeżywa wiele firm nawet takich, które mogą pochwalić się wysokimi zyskami bilansowymi. Znane są przypadki bankructwa spółek, który wykazywały rokrocznie zyski, a upadły przez brak płynności finansowej. Problem powstaje najczęściej wtedy, gdy właściciel firmy chce regulować na bieżąco swoje zobowiązania, jednak posiada wiele przeterminowanych należności u swoich kontrahentów. Wtedy ratunkiem dla firmy może być właśnie kredyt odnawialny. Kredyt gotówkowy to również produkt oferowany przez banki i firmom i klientom indywidualnym. Zazwyczaj nie jest obarczony zbyt wieloma trudnościami z jego uzyskaniem, w tym niewymagana jest informacja na co zostanie przeznaczony. Jednak jego koszta są w większości przypadków wyższe, niż kredytu obrotowego. Należy uważać, by takiego kredytu „nie przejeść”, o co nietrudno w trakcie bieżącej działalności firmy.

Czas na inwestycje, czas na kredyt firmowy

Zanim zdecydujesz się na kredyt bankowy rozważ kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim cel takiego kredytu. Zastanów się nad tym, czy dana inwestycja na pewno powinna się odbyć w tym czasie. Dokonaj analizy ryzyk występujących w czasie inwestycji i sprawdź na ile są one prawdopodobne. Dopiero później podejmij ostateczną decyzję. Inwestycje są naturalną częścią prowadzenia przedsiębiorstwa, jednak nie mogą być przeprowadzane pochopnie. Jeśli znany Ci jest już cel i posiadasz szczegółowy plan wdrożenia inwestycji w twojej firmie to możesz zacząć poszukiwać odpowiedniej oferty kredytowej. Uważaj na oferty banków, szczególnie te kuszące promocjami. Nie zawsze kredyt z zerową prowizją będzie tańszy od takiego, który prowizję posiada. Decydując się na kredyt musisz obliczyć całkowity jego koszt, czyli i prowizji i odsetek oraz ewentualnych opłat za wypłacenie kredytu, czy wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dowiedz się także, czy istnieje możliwość zawieszenia spłat rat kredytu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, a jeśli tak to na jaki okres i czy zmienia to ponoszone koszty. Większość banków nie podaje dokładnych informacji na ten temat na swoich stronach, ponieważ jest to kwestia indywidualna, uzależniona od poziomu ryzyka inwestycji, renomy i wyników przedsiębiorstwa, czy wielkości samego kredytu. Warto umówić się na spotkanie w minimum 3-4 różnych bankach i przeanalizować oferty, jakie na takim spotkaniu otrzymasz. Na takie spotkanie musisz wziąć ze sobą opracowany wcześniej plan inwestycji, zawierający jej cel, czas wdrożenia i koszty przedsięwzięcia. Doradca bankowy na pewno będzie chciał taki dokument obejrzeć. Ty z kolei skup się na kosztach kredytu oraz możliwościach jego spłaty. Rozważ szczegółowo, co opłaca Ci się bardziej: raty malejące, czy może równe? A może bank zaproponuje ci jeszcze inną formę spłaty kredytu? Kredyt firmowy to bardzo indywidualna kwestia, jednak postaramy się ci pomóc.

Która oferta jest najlepsza?

W pierwszym etapie poszukiwania kredytu bankowego warto skorzystać z porównywarek, czy rankingów, które tworzone są na wielu niezależnych od banków stronach o tematyce biznesowej, czy finansowej. Można również podpytać znajomych, jednak trzeba pamiętać, że to, co najlepsze dla ich firmy, niekoniecznie takie będzie dla twojej. Warto przygotować się na to, że bank będzie oczekiwał wkładu własnego od twojego przedsiębiorstwa. Wartości takiego wkładu wahają się najczęściej od 5 do 30% całości inwestycji. Czas spłaty kredytu to również ważny parametr, niestety tu także istnieje duża rozpiętość między ofertami. Jest to zazwyczaj od 5 do nawet 15 lat. Prowizja, jaką proponują banki na kredyty firmowe inwestycyjne to zaś minimalnie 0%, a sięgać może nawet do 5%. Pamiętaj jednak, że nie przesądza to o ogólnym koszcie kredytu. Większość banków oferuję marżę negocjowaną, a w tych, które ją podają waha się ona od 2 do 4%.

Indywidualna decyzja kredytowa

Kredyt inwestycyjny w tak dużej mierze zależny jest od wyników twojego przedsiębiorstwa, ze trudno jest podać jedno uniwersalne rozwiązanie. Pamiętaj jednak o tym, by dokładnie wszystko przeliczyć i nie podejmować pochopnej decyzji pod presją namów doradcy. Przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości i dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję.

One thought on “Kredyt firmowy na rozwój działalności – o czym warto pamiętać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *