kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na mieszkanie – jak go dostać?

Kupno wymarzonego mieszkania czy domu to niezwykle ważna (i przełomowa) decyzja w życiu każdego, dorosłego człowieka. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to przedsięwzięcie szybkie, bezstresowe i proste. Niestety, rzeczywistość bardzo często jest taka, że nie każdy może sobie pozwolić na kupno własnych czterech kątów za gotówkę.

Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest kredyt hipoteczny na mieszkanie. Zdecydowanie proces starania się o kredyt należy do jednych z najtrudniejszych zadań w naszym życiu. Ponadto, nie wszyscy zainteresowani dokładnie wiedzą, np. jakie wymagania trzeba spełnić aby otrzymać tak dużą sumę pieniędzy od banku. Jeśli Twoja wiedza na ten temat jest znikoma, artykuł taki jak ten powinien pomóc Ci zrozumieć bardziej cały proces. Dobrym rozwiązaniem może być również doradztwo finansowe i prawne.

Nie da się ukryć, że na rynku stale przybywa nieruchomości na sprzedaż. Nawet jeśli w tym momencie nie masz zielonego światła od banku (lub jeśli tego nie wiesz), zawsze warto jest być przygotowanym na taką ewentualność. Jak dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie, a jakich błędów nie popełniać? Jak się przygotować do pierwszej wizyty w banku? Na te i inne pytania odpowiem w artykule. Zaczynamy!

nieruchomości na sprzedaż

Zdolność kredytowa to podstawa

Obecnie mówi się, że bardzo łatwo jest dostać kredyt na mieszkanie. Ma to związek z podniesieniem średnich płac w Polsce oraz generalnym wzrostem gospodarczym. Jednak nic bardziej mylnego. Niestety, nie każdy (a śmiem twierdzić, że znaczna mniejszość społeczeństwa) nie jest w stanie odłożyć tak dużej kwoty, co więcej spory odsetek nie ma możliwości sfinansowania zakupu nawet z pożyczonych pieniędzy. Nie każdy również spełnia warunki otrzymania kredytu hipotecznego.

Pierwszym krokiem, o którym musimy myśleć, jeśli chcemy otrzymać dużą pożyczkę od banku jest nasza zdolność kredytowa. Czym ona jest? W skrócie jest to określenie naszej sytuacji finansowej, w celu oszacowania na jaką kwotę dana osoba czy para może sobie pozwolić oraz czy będą oni w stanie spłacać regularne raty kredytu. Pracownik banku ma obowiązek dokładnie i wnikliwie sprawdzić ten aspekt.

Mając to na uwadze, jeszcze przed wizytą w banku warto się dokładnie przygotować. W tym celu można wykorzystać doradztwo finansowe czy prawne. Musisz wziąć po uwagę:
1.dochód miesięczny (kwota netto, która wpływa co miesiąc na konto oraz nasz typ umowy),
2.wydatki miesięczne (spłacane obecnie kredyty, pożyczki, ilość kart kredytowych, limity na koncie, inne comiesięczne wydatki stałe),
3.wielkość gospodarstwa domowego (czyli liczbę osób na utrzymaniu, stan cywilny),
4.zagadnienia dotyczące kredytu (jego wielkość, okres spłaty, wysokość wkładu własnego).

Czas na wizytę w banku!

Kiedy nieruchomości na sprzedaż już na Ciebie czekają i są praktycznie w zasięgu ręki, czas wybrać się do banku i postarać się o otrzymanie odpowiednio dużego kredytu. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że bank będzie bardzo wnikliwie analizował Twoją/Waszą zdolność kredytową. Przygotuj się do tego odpowiednio! Po pierwsze zadbaj o stabilną historię powtarzalnych wpłat wynagrodzenia z tytułu pracy. Najlepiej jeśli będą to dane z kilku ostatnich miesięcy, minimum trzech. Banki najbardziej cenią umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak respektują również umowy zlecenie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

W przypadku prowadzenia własnej firmy, bank może poprosić nas również o przedstawienie innych dokumentów, takich jak PIT za ostatni rok, wyciągi z rachunku czy zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

doradztwo finansowe

Czy nasz wiek jest istotny?

Czy wike kredytobiorców ma jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że tak. Banki najbardziej przychylnie traktują osoby około 35 roku życia. Osoby starsze (np. po 50) są traktowane przez różne oddziały z dystansem. Przyjmuje się, że kredyt hipoteczny trzeba spłacić przed ukończeniem 75/80 roku życia.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie a wielkość zarobków

Niewątpliwie jest to bardzo istotny czynnik dla banku, który ma wpływ między innymi na naszą zdolność kredytową. Jednak coraz częściej uważa się, że nie jest on najważniejszy. Dlaczego?

To, ile potencjalni kredytobiorcy zarabiają jest istotne jednak nie możemy zapomnieć o stałych kosztach miesięcznych, które obciążają nasz portfel. Są to m.in.: liczba osób na utrzymaniu,pożyczki, inne kredyty, wysokość kosztów życia. Dla przykładu: osoba, która zarabia 20 tys. zł, przeznacza na utrzymanie 19 tys. W tym wypadku, żaden bank nie zdecyduje się na wypłacenie kredytu hipotecznego.

Wkład własny

Ostatnim punktem będzie wkład własny. Jest to bardzo ciężki temat, szczególnie dla osób młodych. Każdy kto ubiega się o kredyt hipoteczny musi posiadać przynajmniej 20% wartości nieruchomości , w postaci oszczędności. Przyjmijmy, że nasze wymarzone mieszkanie kosztuje 300 tys zł i taki kredyt chcemy zaciągnąć. W takim przypadku musimy zgromadzić około 60 tys. zł wkładu własnego. Wtedy, na pozostałe 80% bank powinien pożyczyć pieniądze. Niektóre banki proponują nam 10% wkład własny. Jeśli nie mamy oszczędności, z zaciągnięciem wysokiego kredytu może być duży problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *