Wsparcie dla sektora MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa często borykają się z problemami finansowymi, szczególnie w początkowej fazie swojego istnienia, ale nie tylko. Firma, która nie ma bieżących środków na rozwój, nie może wzrastać i biznes stoi w miejscu, a nawet zaczyna przynosić straty. Taka sytuacja spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Jeśli i ty chcesz uzyskać środki na rozwój przedsiębiorstwa, dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

Nie jest tajemnicą, że aby zyskać, trzeba najpierw zainwestować – tak w życiu, jak w biznesie. Im więcej wkładamy na początku, tym więcej wyciągamy później. W przypadku małych i dużych przedsiębiorstw, niezależnie od gałęzi, w jakiej funkcjonuje dana firma, w przypadku większości z nich potrzebny jest stały dopływ środków pieniężnych na rozwój. Jak je zaś pozyskać, kiedy firma jest w początkowej fazie rozwoju i nie przynosi jeszcze dochodu?

Z całą pewności najgorszą rzeczą, jaką może zrobić przedsiębiorca w tej sytuacji, jest bierne oczekiwanie na poprawę sytuacji rynkowej czy na to, że los po prostu się odwróci. Jeśli brakuje pieniędzy na zakup nowego sprzętu, nieruchomości czy też materiałów, potrzebnych do kontynuowania działalności, jedynym wyjściem często pozostaje kredyt firmowy. Wielu przedsiębiorców obawia się zaciągania długów na rzecz rozwoju własnej działalności. Czy słusznie?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, iż jeśli chodzi o kredyty, przedsiębiorca ma o wiele korzystniejszą sytuację niż osoba prywatna. Jeśli zaciągniecie kredytu ma na celu umożliwienie osiągania dalszych przychodów i będzie mieć bezpośredni wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą, wówczas właściciel firmy ma prawo wliczyć odsetki w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób zyskujemy możliwość znacznego zmniejszenia podatku, dzięki czemu koszta funkcjonowania firmy zostają znacząco obniżone. Takiej możliwości nie posiada osoba prywatna, jest to zatem udogodnienie zapewnione przez państwo na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Kredyt firmowy a odliczenie odsetek od podatku – jakie warunki?

Jak powiedzieliśmy, by wliczyć odsetki kredytu w koszta uzyskania przychodu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, należy udokumentować, iż pożyczka ma na celu dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Musi zatem zostać przeznaczona na zakup dóbr, które będą miały korzystny wpływ na działanie firmy i których znaczenie dla przedsiębiorstwa będzie można uzasadnić. Ponadto należy pamiętać, że aby odliczyć odsetki od podatku, muszą być one spłacane terminowo.

W przypadku kredytów hipotecznych na zakup lub budowę nieruchomości dla firmy, nieruchomość taka musi także zostać najpierw przekazana do użytkowania.

Warto ponadto wiedzieć, że również prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu może zostać wliczona w koszty funkcjonowania działalności. Jest to wszak sytuacja, która wpływa na zachowanie źródła przychodów, przez umożliwienie firmie zaoszczędzenia środków finansowych.

Kredyt firmowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje doraźnych środków na działanie przedsiębiorstwa bądź na jego skuteczny rozwój. Wiele banków przyznaje kredyty firmowe na preferencyjnych warunkach. Do tego odsetki, podobnie jak opłaty bankowe (np. za wykonywanie przelewów itp.), a także prowizję za wcześniejszą spłatę pożyczki można odliczyć od podatku. Jak widać, małe i średnie przedsiębiorstwa wcale nie mają tak trudnej sytuacji na polskim rynku, jak można by przypuszczać oraz jak głosi obiegowa opinia. Wystarczy jedynie odrobina sprytu, niezbędna wiedza a także bycie na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *