finanse rodzinne

Jak zbudować poduszkę finansową?

Utrata pracy, awaria lodówki czy możliwość kupna wymarzonego samochodu w okazyjnej cenie – takie sytuacje oczywiście nie zdarzają się zbyt często, ale gdy już do nich dojdzie, musimy być przygotowani na sięgnięcie po zapasy gotówki. A co jeśli nasze konto oszczędnościowe świeci pustkami? To najwyższy czas na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania. Cel jest jeden: poduszka finansowa. Sprawdźmy, jak oszczędzać, by nie bać się niespodziewanych wydatków.

Finanse rodzinne – czy Polacy potrafią oszczędzać?

Finanse rodzinne – dla wielu osób to po prostu miesięczne wynagrodzenie, które w całości każdego miesiąca jest wydawane na bieżące wydatki. Jak wynika z wielu badań, Polacy oszczędzają raczej sporadycznie. Jedynie kilkanaście procent Polaków deklaruje regularne odkładanie określonej kwoty, tworząc tym samym zabezpieczenie finansowe. Na co oszczędzamy?

Mogłoby się wydawać, że głównym celem oszczędzania jest życie na emeryturze. Okazuje się jednak, że w roku 2017 tylko 8% przebadanych osób wskazywało taki cel odkładanych pieniędzy. Prawdopodobnie wynika to z niewielkiej świadomości finansowej. Warto jednak poznać świat finansów, by zarówno życie na emeryturze, jak i niespodziewane wydatki nie były dla nas finansowym problemem.

Poduszka finansowa – definicja

Poduszka finansowa jest też zwana funduszem awaryjnym. Jak sama nazwa wskazuje, są to środki pieniężne odłożone na tzw. czarną godzinę. Odłożona przez nas suma ma nas zabezpieczać przed sytuacją, w której będziemy pozbawieni regularnych dochodów lub na wypadek konieczności wydania większej sumy pieniędzy. Dzięki poduszce finansowej w razie niespodziewanej sytuacji nie musimy się zapożyczać, a to pozwoli nam uniknąć długów.

Finanse od kuchni – ile powinien wynosić fundusz awaryjny?

Czas na finanse od kuchni, czyli przechodzimy do konkretnych kwot. W jakiej wysokości powinien być budżet awaryjny? To oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak wysokość wynagrodzenia, ale też ilość stałych, miesięcznych wydatków. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak posiadanie dzieci i koszt ich utrzymania czy obecność długów i czas potrzebny na ich spłacenie. Eksperci przekonują, że kwota, którą powinniśmy zgromadzić w poduszce finansowej, powinna wynosić co najmniej 3, 6 lub nawet 12-krotność miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Finanse domowe krok po kroku – jak zacząć oszczędzać?

Czas poznać finanse domowe krok po kroku. Jak dysponować swoim wynagrodzeniem, by móc każdego miesiąca odłożyć określoną sumę pieniędzy? Przede wszystkim powinniśmy zacząć oszczędzać od razu. Nie czekajmy na premię czy inną formę zastrzyku gotówkowego. Nawet odkładanie minimalnych kwot jest w tym przypadku bardzo wskazane.

Kolejnym krokiem powinno być uporządkowanie domowego budżetu. Finanse rodzinne powinny być pod stałą kontrolą. Warto zapisywać przychody oraz wydatki – w ten sposób będziemy świadomi tego, jak dużo pieniędzy wydajemy na konkretne cele, ale też będziemy mogli poszukać sfery, w której można wydać mniej, czyli zaoszczędzić.

Istotą oszczędzania jest regularność. Pieniądze powinny być odkładane na początku każdego miesiąca lub tego dnia, kiedy wynagrodzenie wpływa na konto. Część osób na cele oszczędnościowe odkłada to, co zostało z wypłaty. To błąd, ponieważ teoretycznie nie mamy przez cały miesiąc ograniczeń co do wydawanych pieniędzy. Jeśli oszczędności odłożymy od razu, będziemy bardziej starać się o to, by dopiąć swój budżet.

Ostatnim, ale jakże ważnym punktem jest korzystanie ze zniżek i promocji. Aktualnie niemal wszystkie sklepy oferują programy lojalnościowe. Założenie kart klubowiczów nic nie kosztuje, a można przy tym sporo zaoszczędzić, korzystając z licznych promocji, które cyklicznie organizują sklepy. Te małe oszczędności oczywiście powinny zasilić konto naszej poduszki finansowej.

Gdzie odkładać finanse rodzinne?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem zastanawia się, gdzie zlokalizować swoje finanse rodzinne. Istnieje kilka możliwości. Najczęściej wybierane są lokaty lub konta oszczędnościowe. Plusem tego rozwiązania jest możliwość pomnożenia swoich pieniędzy. Oczywiście na początku wzrost oszczędności nie będzie tak zauważalny, jednak przy większych kwotach co miesiąc na koncie może pojawić się spora sumka.

Osoby, które preferują bardziej tradycyjne rozwiązania, decydują się na odkładanie oszczędności do tzw. skarpety. Oczywiście są plusy i minusy takiego oszczędzania. Z jednej strony oszczędności mamy zawsze pod ręką, więc w razie nieprzewidzianego wydatku nie musimy się udawać do banku po gotówkę. Z drugiej jednak strony fakt, że trzymamy pieniądze w domu, może nas kusić do wybierania z oszczędności niewielkich kwot na bieżące wydatki. Warto więc się nad takim rozwiązaniem dobrze zastanowić.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, już sam fakt oszczędzania korzystnie wpłynie na nasze życie. Poduszka finansowa sprawi, że każdy z nas będzie mógł się poczuć bezpiecznie. Utrata pracy czy nieprzewidziane wydatki – takie sytuacje nie wpędzą nas w długi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *