pit37

Deklaracja podatkowa na ostatnią chwilę

Rozliczanie PIT nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków (szczególnie wtedy, gdy nie spodziewamy się zwrotu z tego tytułu). Niemniej, nieuchronnie zbliża się czas, kiedy trzeba to zrobić. Na szczęście możemy znaleźć sporo narzędzi ułatwiających wywiązanie się z rozliczenia podatku od osób fizycznych tak naprawdę w kilka chwil.

Elektronicznie, czy papierowo?

Rozwój technologii przyniósł nam możliwość rozliczenia się z fiskusem nie tylko w tradycyjny, papierowy sposób, ale również drogą internetową. Czy któryś z nich jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy tylko od umiejętności korzystania z komputera podłączonego do sieci. Niewątpliwie wykonanie wszystkiego bez osobistego stawiennictwa w urzędzie lub na poczcie, jest wygodne, ale przede wszystkim szybkie. Wobec tego warto rozważyć tę opcję. Jeśli jednak nie czujemy się dostatecznie pewni swoich możliwości, sięgajmy po drogę tradycyjną, bo może się okazać, że wypełnienie deklaracji on-line raczej wydłuży czas, którego i tak nie zostało wiele.

Dokładne uzupełnienie rubryk

Zwykle wszystkie potrzebne informacje powinny do nas spłynąć od pracodawcy. Jednak warto na spokojnie przypomnieć sobie o wszystkich pracach zarobkowych w rozliczanym okresie. Być może któryś z PITów od pracodawcy do nas nie spłynął, jednak to nas nie zwalnia z konieczności rozliczenia się z otrzymanych środków.

Nawet jeśli pocztę zamykają już za chwilę, nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu wszystkich rubryk związanych z naszą identyfikacją podatkową, a także z danymi. Istotne jest również to, czy w ciągu ostatniego roku nie uległ zmianie nasz numer rachunku bankowego, lub inne dane, które posiada urząd skarbowy. Wtedy do deklaracji podatkowej należy dołączyć druk ZAP, który pozwala na zaktualizowanie danych.

Gdy się człowiek śpieszy… – nie zapomnij o ulgach

Wypełnianie deklaracji podatkowej w pośpiechu nie sprzyja trosce o swoje prawa. Jednym z nich niewątpliwie są ulgi podatkowe, które należy uwzględnić w deklaracji. Ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna, ulga związana z krwiodawstwem, czy też remontem mieszkania – każda z nich ma znaczenie i każdą należy odpowiednio uwzględnić.

1% podatku Przeznacz na coś 1%

Pamiętaj o tym, że możesz przeznaczyć jeden procent swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Warto to zrobić  – wpłaty pochodzące z tego źródła mogą dużo zmienić w funkcjonowaniu danej organizacji, lub uratować czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, na kogo przeznaczyć swój procent, możesz znaleźć pełną listę instytucji na stronach Ministra Finansów.

Zostaw sobie trochę czasu

Po wypełnieniu deklaracji, daj sobie chwilę na zastanowienie się nad nią. Być może jeszcze coś ci się przypomni i w ten sposób składanie późniejszej korekty nie będzie konieczne. To ten czas, który dobrze jest przeznaczyć na szybki rachunek sumienia związany z potencjalnymi ulgami, ale też z wynagrodzeniami, które nie zostały uwzględnione.

Liczy się data stempla

Pamiętaj, że złożenie deklaracji do 30 kwietnia jest konieczne. Niemniej, jeśli składasz ją osobiście, nie martw się, że nie zdążysz po pracy wpaść do urzędu. Zostają jeszcze poczty. Przy czym istotne jest to, że liczy się data stempla pocztowego, a nie data wpływu deklaracji do urzędu. Tak że póki placówki pocztowe są otwarte – nie wszystko zostało stracone. Ostatecznie możesz poprosić o pomoc kogoś korzystającego z systemu e-Deklaracje przez internet. Tylko wtedy pamiętaj, że do podpisania swojego rozliczenia potrzebujesz znać kwotę uzyskanego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *