Obowiązkowe ubezpieczenie – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Obowiązkowe ubezpieczenie – wszystko co musisz o nim wiedzieć

W Polsce istnieje obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeśli międzynarodowa umowa ratyfikowana przez Polskę nakłada taki obowiązek. Istnieje około 160 rodzajów obowiązkowych ubezpieczeń, jednak jak wygląda to w praktyce? I jak wybrać najtańsze? Czy ranking ubezpieczeń OC pomoże w wyborze odpowiedniej polisy dla naszego samochodu?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r wymienia podział ubezpieczeń na OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenia OC rolników, ubezpieczenia budynków rolniczych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, oraz ubezpieczenia, których wymóg posiadania wynika np. z umów międzynarodowych. Są to powszechne ubezpieczenia, które wymienione są w ustawie. Reszta to ubezpieczenia szczegółowe, które dotyczą konkretnych grup zawodowych np. księgowych, dzięki czemu ich ubezpieczenia pokryją mandaty karno-skarbowe.

Wiele osób buntuje się, że państwo zmusza go do wykupienia polisy, którą trzeba regularnie opłacać. Jest to jednak inwestycja w bezpieczeństwo – nasze, jak i osób trzecich, którym możemy wyrządzić jakąś szkodę. Przykładowo – jeśli spowodowalibyśmy kolizję, w której nasz samochód skasowałby inny, wszelkie szkody musielibyśmy ponieść z własnej kieszeni. Do tego, jeśli krzywdę poniosłyby osoby trzecie, mielibyśmy ogromny problem. Firma, w której się ubezpieczymy bierze na siebie całą odpowiedzialność za wszelkie szkody, które przewiduje nasz wykupiony pakiet.

Prawo zabrania firmom ubezpieczeniowym odmawiania zakupu polisy obowiązkowej, nawet w wypadku, gdy ryzyko zajścia zdarzenia jest duże. Wtedy ubezpieczalnie proponują dużo wyższą stawkę, zabezpieczając się przed niechcianą sytuacją.

Jeśli wykupujemy polisę obowiązkową, standardowo umowa jest podpisywana na 12 miesięcy. A co potem? Jeśli nie wypowiemy umowy, automatycznie przedłuży się o kolejny rok. Wyjątek stanowi ubezpieczenie po poprzednim właścicielu. Jeśli kupimy samochód, polisa nie zostanie automatycznie przedłużona, a po jej zakończeniu, będziemy musieli podpisać nową umowę.

Ranking OC

W wyborze odpowiedniej polisy pomoże nam ranking ubezpieczeń (ranking oc), który dopasuje nam firmę, w której warunki ubezpieczenia będą dla nas najkorzystniejsze. Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. wieku kierowcy, ile lat posiada prawo jazdy, czy jaką pojemność ma silnik w samochodzie.

Jakie konsekwencje czekają osoby, które nie zawrą obowiązkowego ubezpieczenia? W 2017 roku, ponad 10 tys. zmotoryzowanych nie posiadało ubezpieczenia. Na te osoby nakłada się kary: brak OC do 3 dni – 840 zł, od 4 do 14 dni – 2100 zł, powyżej 14 dni – 4200 zł. Osoby, które będą miały nieprzyjemność uczestniczenia w wypadku samochodowym z kimś, kto nie posiada wykupionej polisy nie muszą się jednak martwić. W takim wypadku, koszt szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *