doradztwo finansowe

Alternatywy dla programu “Mieszkanie dla Młodych”

Na rok 2018 przypada zakończenie rządowego projektu Mieszkanie Dla Młodych, który obejmował dofinansowania do kredytów hipotecznych dla osób planujących rozpoczęcie życia na własny rachunek. Jakie są alternatywy na rynku mieszkaniowym, które pozwoliłyby przejść na swoje osobom o niewystarczających na zakup własnego mieszkania dochodach?

Projekt MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych, pozwalał na otrzymanie dofinansowania na zakup mieszkania. By wziąć w nim udział, należało spełniać kryteria wiekowe, a lokalu nie można było wynajmować ani użyczać innym osobom przez okres kilku lat. Z programu można było otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania. Co ważne, sumę można było wliczyć we wkład własny do kredytu, którego zgromadzenie stanowiło często dla młodych ludzi spore wyzwanie lub wręcz barierę uniemożliwiającą ubieganie się o kredyt hipoteczny. Dofinansowanie z MDM w wielu przypadkach w całości pokrywało koszt wkładu własnego.

Program rządowy dobiega końca w tym roku. Co oznacza to dla Polskiej gospodarki oraz dla sytuacji młodych osób zakładających rodzinę? Dofinansowanie cieszyło się takim popytem, że już na początku roku środki udostępniane przez Państwo były wyczerpywane. W praktyce jednak, jak pokazały badania, dofinansowanie otrzymywały często osoby, które i tak zakupiłyby własne M, ponieważ ich sytuacja finansowa pozwalała na to nawet bez dodatkowego wsparcia. Projekt nie był zaś rozwiązaniem dla osób, które miały zbyt niskie dochody, by ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Zakończenie projektu nie oznacza zatem dużego kryzysu na polskim rynku mieszkaniowym ani dodatkowego, zauważalnego pogorszenia sytuacji osób młodych, planujących usamodzielnienie się i założenie rodziny. Dodatkowo rząd proponuje w zamian nowy program – Mieszkanie plus. Na rynku dostępne są również inne alternatywy, dzięki którym można nieco ułatwić sobie start w dorosłe życie.

Mieszkanie plus lepsze niż MDM?

Nowy projekt rządowy przewiduje udostępnienie polakom mieszkań na wynajem. Czynsze mają być na tyle małe, że ma być to rozwiązanie bardziej opłacalne niż kredyt hipoteczny. Na ów cel Państwo zaplanowało budowę nowych lokali, która dopiero się rozpoczęła. Plan Beaty Szydło powoli wchodzi w życie, a z pomocy skorzystać będą mogły w szczególności rodziny wielodzietne. W przeciwieństwie do MDM, nie ma tu jednak ograniczeń wiekowych, co jest pewnym udogodnieniem w stosunku do poprzedniego projektu.

Projekt ma promować wynajem lokali mieszkalnych zamiast ich zakupu – na wzór państw zachodnich, w których jest to na porządku dziennym. W Polsce wciąż bardzo niewielki odsetek młodych rodzin decyduje się na wynajmowanie mieszkań, głównie ze względu na zaporowe ceny najmu. Mieszkanie Plus ma umożliwiać jednocześnie wydawanie pieniędzy na bieżące potrzeby, oraz odkładanie określonych kwot na rzecz przyszłego zakupu własnego mieszkania. Projekt ma być zatem równocześnie wsparciem dla polskiej gospodarki.

Inne możliwości?

Dla osób poszukujących alternatywnych rozwiązań dostępne są również mieszkania komunalne oraz zasoby TBS. W pierwszym przypadku, by otrzymać przydział lokalu, należy spełniać kryteria dochodowe. Jest to rozwiązanie dla rodzin, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza określonego progu. W wielu miastach kolejki osób oczekujących są niestety bardzo długie i na otrzymanie mieszkania socjalnego czeka się kilka lat.

Można również ubiegać się o przydzielenie lokalu mieszkalnego do remontu. Po dokonaniu modernizacji lokalu i napraw określonych przez miasto, można wynajmować go na bardzo preferencyjnych zasadach. Czynsz jest niski, mieszkanie można również często wykupić znacznie poniżej jego wartości rynkowej.

Kredyt hipoteczny

Ciągle najczęściej wybieraną przez większość młodych Polaków opcją jest kredyt hipoteczny. Zamiast płacić duże sumy za wynajem lokalu osobie prywatnej, wolimy przeznaczyć środki na spłatę własnego M. Często jest to najlepsze rozwiązanie. Raty miesięczne kredytu w połączeniu z opłatami za eksploatację lokalu bywają niższe niż opłaty w mieszkaniu wynajmowanym.

Jeśli dobrze rozejrzeć się na rynku finansowym, można znaleźć oferty korzystne dla młodych osób o średnich zarobkach. Wyboru oferty bankowej nie należy jednak dokonywać pochopnie. W dokonaniu go z pomocą przyjść może darmowa porównywarka finansowa, która pozwoli wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Porównywarka informuje o wysokości miesięcznych rat, kosztach całkowitych kredytu czy możliwości szybszej spłaty.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki oraz ustalając dogodny okres spłaty, można wybrać kredyt hipoteczny, który pozwoli na zakup mieszkania przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej. Warunkiem są jednak oczywiście stałe dochody pozwalające na spłatę zobowiązania. Niestety od tego roku zadłużenie będzie trzeba spłacić w całości samodzielnie, bez pomocy państwa. Nie dostaniemy już dofinansowań. Osobom, które nie zdecydują się na kredyt, pozostają alternatywne rozwiązania, które przez najbliższe lata zakładać mają głównie wynajem mieszkań na preferencyjnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *